Haber

Muğla’da Ocak ayında termometreler 21 dereceyi gösterdi, ağaçlar çiçek açtı

Muğla’da Ocak ayında termometreler 21 dereceyi gösterdi, ağaçlar çiçek açtı

MUĞLA – Son yılların en kurak kış mevsimini geçiren Muğla’da Ocak ayında ağaçlar çiçek açtı. Geçen yılın aynı döneminde karla kaplı olan yüksek kesimlerdeki ağaçlar, havaların ısınmasıyla birlikte çiçek açmaya başladı.

Muğla’da ocak-mart aylarında karla kaplanan Kavaklıdere Göktepe, Köyceğiz Sandras ve Seydikemer Eren Dağları, son 52 yılın en kurak kış mevsimini yaşarken beyaz örtüye ulaşamıyor. Rize’den sonra en çok yağış alan Muğla, Türkiye’nin en kurak illerinden biri haline geldi.

Muğla kıyılarına yakın bölgelerde kış mevsiminin kurak ve sıcak geçmesi ağaçların çiçek açmasına neden oldu. Özellikle badem ve erik ağaçlarında yeşil tomurcuklar ve beyaz çiçekler göze çarpıyordu.

Çam kese böceği istilası erken başladı

Nisan-Mayıs aylarında Muğla bölgesindeki çam ağaçlarında görülen zarar görmüş çam kese böceği, Ocak ayında da sıcak havayı görünce çam ağaçlarının kollarını beyaza boyadı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin önümüzdeki günlerde çam kese böceği ile çalışmalara başlaması bekleniyor.

Termometre 21 dereceyi gösterdi.

Muğla’nın merkez ilçesinde Menteşe Öğretmenevi önünde bulunan parkta öğle saatlerinde sıcaklık 20-21 derece arasında seyrediyor. Bahar havasının yaşandığı Muğla’da önümüzdeki günlerde sıcaklıkların düşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu