Haber

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden BM’ye Davet

Danimarka ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması ve basılması gibi İslam aleminin duygularını provoke eden eylemlerin ardından Dünya Müslüman Alimler Derneği bugün çok sayıda dernek ve Arap parlamenter ve düşünürün katılımıyla Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Koruma Forumu’nu düzenledi.

İstanbul’daki Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD) binasında düzenlenen forumun kapanış bildirisinde, Kuran’a hakaretlerin ülkeler arasındaki barışı tehdit ettiği vurgulanırken, Birleşmiş Milletler’e (BM) dinlere hakareti önleyecek uluslararası bir anlaşmaya varılması için işbirliği yapmaya ve uygun karar almaya çağrıldı.

Bildiride, Müslümanların kutsal değerlerine yapılan bu hakaretlerle ilgili bir konferans düzenlenmesi ve tekrarlanmaması için etkili araçlarla stratejik bir plan hazırlanması gerektiğine de değinildi.

Söz konusu eylemlerden doğabilecek tehlikelerin ortaya konulması için İslam ülkelerinin bu eylemlere izin veren Batılı ülkelerle bir araya gelmesi istendi.

İslam ülkelerinden ayrıca İslam’ı yaymak ve bunu stratejik bir hedef olarak belirlemek için uluslararası, ekonomik ve siyasi ilişkilere yatırım yapmaları istendi.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e Saldırılar

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” adlı marjinal grubun üyeleri, 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı. İslam aleyhine pankartlar açan ve İslam’a hakaret içeren sloganlar atan küme üyeleri, Irak bayrağını ve Kuran’ı yere atarak üzerine bastı.

İsveç’te yaşayan Irak asıllı Salwan Momika, Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Camii önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu